NunnaUuni lugu

Põhjamaised talved on õpetanud meid karmides tingimustes ellu jääma. Küttekoldel on olnud selles keskne koht. See on olnud kodu kese, olles samal ajal nii köök kui ka soojuse allikas. Isegi kui küttekolle ei tähenda nüüdisaja inimesele sama, on iga meie küttekolde tootmisel kasutatud küttekollete ehitamise kogemust ning küttekoldeid on arendatud tänapäeva tööstuslike saavutuste, uuringute ja kujunduse kohaselt.

NunnaUuni – soojust salvestavate küttekollete tootmise teerajaja 40 aasta jooksul

Soome ettevõte NunnaUuni on tootnud uuenduslikke soojust salvestavaid küttekoldeid ja küpsetusahjusid Põhja-Karjalas 40 aastat, hoides alal selle regiooni traditsioonilisi küttekollete valmistamise oskusi, mis on olemas olnud vähemalt sajandi.

Küttekollete ehitusmeistrid elasid ja töötasid selles regioonis juba 1800. aastatel. Kui sobiv voolukivi leiukoht oli avastatud ja seda kaevandama hakati, lõigati kivi lahti – kihtidega risti küttekolde sisekivide jaoks ja kihtidega paralleelselt pinnakatte kivide jaoks. Olenevalt lõiketasapinnast kasutati kive erineva soojusülekande suuna saavutamiseks viimistletud voolukivist küttekoldes. Sellised voolukivist küttekolded olid tuntud oma suurepäraste soojusomaduste poolest ja parimaid nende hulgast tunti tugeva helepruuni stabiilse kihi järgi, mis moodustus tulekambri seinale pärast tihedat kasutamist. Tulekamber, mis pidas vastu aastakümneid, küpsetusahju head küpsetusomadused ja küttekolde ühtlane soojuskiirgus tagasid selle, et meister saaks muretult toita oma pere ka tulevikus.

Koos kohalike küttekollete ehitusmeistritega rajas Juhani Lehikoinen aastal 1982 Nunnanlahden Uuni Oy, ühendades regiooni prestiižika küttekollete kutseoskuse tööstusliku ehituskogemusega. Aastal 1981 omandas Juhani kaevandamisõigused Lössän monttu nimelisel alal, kus kaevandus oli tegutsenud eelnevad 100 aastat.

Ettevõte kasvas kiiresti ja hakkas 1986. aastal oma tooteid edukalt Kesk-Euroopa turule eksportima. Tänapäeval on ettevõtte põhiturud peale Soome Kesk-Euroopa ja Balti riigid. Aastal 2022 andis ettevõte tööd üle 50 inimesele.

Oma ala liidrina on NunnaUuni välja arendanud küttekolletele ja küpsetusahjudele uuenduslikke lahendusi voolukivi uuringute alusel. See on erakordne õigus kasutada Mammutti voolukivi oma kaevandusest. See kivi kannatab välja erakordselt kõrget temperatuuri ja pakub suurepärast soojuse salvestamise võimet. Puhtama põletamise saavutamiseks NunnaUuni välja töötatud Kuldse Tule gaasistuspõlemismeetod aitab vähendada heidet ja parandab küttekolde tõhusust. Tänu Mammutti voolukivile ning tõhusale ja puhtale põlemismeetodile vajab küttekolle umbes poole sellest puude kogusest, mida tavalised küttekolded vajavad samasuguse soojustaseme saamiseks.

Nunnanlahden Uuni Oy juhatuse esimees Juhani Lehikoinen ja tegevdirektor Johannes Uusitalo.

NunnaUuni edu nurgakivideks on lojaalsed kliendid, Mammutti voolukivi ning ettevõtte vilunud ja pühendunud töötajate voolukivialased oskused. NunnaUuni tahab välja arendada klientidele veelgi paremaid tooteid kütmiseks, toiduvalmistamiseks ja mugavateks elamistingimusteks. NunnaUuni looduslikust kivist tehtud küttekolded on keskkonnahoidlik valik. Rikas voolukivi ladestus annab garantii, et vastupidavaid, jätkusuutlikke ja kulutõhusaid NunnaUuni tooteid saab valmistada aastakümneid.

NunnaUuni põhilised verstapostid

 • 1981 Juhani Lehikoinen omandas 78-hektarilise Lössän monttu piirkonna kaevandamise õigused
 • 1982 Asutati Nunnanlahden Uuni Oy
 • 1983 Turule toodi esimene NunnaUuni küpsetusahi
 • 1986 Algas eksport Saksamaale
 • 1980. aastate lõpp Suurinvesteering tehasehoonetesse ja masinatesse
 • 1999 Tehti erinevate voolukivi liikide ulatuslikud uuringud ja ristiti Mammutti voolukivi
 • 1999 Arendati välja Kuldse Tule gaasistuspõlemismeetod
 • 1999 Koostöös Saksamaa katseasutuse Fraunhoferi instituudiga arendati välja esimene soojust salvestavate küttekollete katsemeetod SAA142/222
 • 2000 Turule toodi esimene Kuldse Tule gaasistuspõlemismeetodit kasutav küttekolle
 • 2006 Nunnanlahden Uuni sai Soome presidendilt rahvusvahelistamise auhinna
 • 2007 Asutati tütarettevõte NunnaUuni Oy
 • 2010 Välja lasti esimesed soojust salvestavad injektorahjud
 • 2019 Anne Huhta doktoriväitekirjas avaldati voolukivi klassifitseerimismeetod
 • 2019 Mammutti voolukivi ja Kuldse Tule meetod valiti Mustahiili kampaania innovatsioonivõistluse võitjaks
 • 2022 NunnaUuni tähistas oma 40. aastapäeva
 • 2022 NunnaUuni lasi välja Anna küpsetusahju, mis on maailma esimene EcoDesign’i heitenõuetele vastav soojust salvestav ahi

Leidke lähim edasimüüja ja paigaldusteenus

Kas soovite uurida NunnaUuni tootevalikut lähemalt? Kas vajate abi paigaldamisel? Siit võite leida lähima edasimüüja ja ettevõtte pakutud paigaldusteenused.

Leidke lähim edasimüüja ja paigaldusteenus

Kas on küsimusi toote kohta?

Kas teil on küsimusi meie toodete kohta? Meie eksperdid vastavad meeleldi kõigile teie küsimustele.

Võtke meiega ühendust